Nam nie przeszkodził nawet deszcz”

Wakacje z Bogiem, czyli I Rodzinny Parafialny Festyn w Nieświniu

3 lipca br. w parafii Św. Barbary w Nieświniu miał miejsce I Rodzinny Parafialny Festyn. Pomimo niesprzyjającej aury do końca nie brakowało pozytywnych emocji, impreza zaś odbywała się w kościele i pod namiotami. Organizatorami i pomysłodawcami byli: ks. Proboszcz Stanisław Nowak, schola parafialna, chór parafialny „Vox cordis” oraz Parafialny Zespół Caritas. Na festyn licznie przybyli parafianie, jak również goście z innych miejscowości, często dość odległych. Rangę przedsięwzięcia podniosła obecność Burmistrza Miasta i Gminy Końskie Michała Cichockiego, II Zastępcy Burmistrza Krzysztofa Jasińskiego, Dyrektor miejscowego Zespołu Placówek Oświatowych Agaty Zielińskiej i licznych sponsorów. W prace przy organizowaniu festynu chętnie włączyły się osoby, które na co dzień organizują się w działalność grup parafialnych.

Parafialny Zespół Caritas w osobach: Anna Bednarczyk, Bogusława Bednarska, Wioleta Piotrowska, a także Sylwia Borowiecka i Łukasz Sapieja przygotował loterię fantową o nazwie „Los szczęścia”. Kupujący losy mieli gwarancję wygranej, a były to m. in. ciekawe książki, programy komputerowe, gry dla dzieci, pluszaki i liczne gadżety ofiarowane przez sponsorów imprezy. Na zakończenie festynu każdy los ponownie wziął udział w losowaniu czterech nagród głównych. Fundatorem I nagrody, był Burmistrz MiG Końskie Michał Cichocki. Nagrodą był rower o wartości 500 zł.

II nagrodę – srebrny naszyjnik z zawieszką o wartości 283 zł ufundowali państwo Ewa i Zbigniew Żuwalscy z Końskich. Fundatorem III nagrody – obrazu z wizerunkiem Błogosławionego Jana Pawła II był ks. Proboszcz Stanisław Nowak. IV nagrodą, która została rozlosowana ze wszystkich losów był ciśnieniomierz.

Atrakcją w czasie festynu były zabawy dla najmłodszych, animacje i śpiew piosenek.

A dla wszystkich zgromadzonych śpiewała schola parafialna z przedstawicielami chóru „Vox Cordis”, w składzie: Asia Kowalczyk, Ania Rudnik, Kasia Matysiak, Ola Jakubowska, Natalia Żuwalska, Julia Żuwalska i najmłodsza Wiktoria Borowiecka, a także Paweł Karasiński, Mateusz Piotrowski – organy, Dariusz Światłowski – gitara, Krzysztof Borowiecki – perkusja.

Zaprezentowany koncert nosił tytuł „Czy wybrałeś już drogę?” Wierni mogli usłyszeć nie tylko piosenki religijne, ale także repertuar Tomka Kamińskiego, Mietka Szcześniaka, Maryli Rodowicz, Anny Jantar, zespołu „Dwa plus jeden” i in. Gromkie brawa zebranych zachęcały młodych wokalistów do śpiewu.

Oprócz pokarmu dla ducha, przewidziane było też coś dla ciała – kiełbaski z grilla, kromki ze smalcem i ogórkiem i oczywiście nie zabrakło także słodyczy, przepysznego ciasta, wypieku miejscowych gospodyń z Nieświnia. Stoiska gastronomiczne prowadzili: Grażyna Bartosik, Halina Fitas, Adam Wróbel z synem Bartkiem, Renata Ratajska, Izabela Bukowska. Wspólne rozmowy i degustacje smakołyków odbywały się pod namiotami wypożyczonymi przez panią Irenę Kurp i pana Adama Wróbla.

Emocje trwały do końca imprezy. Podczas losowania I nagrody okazało się, że nie zgłasza się wylosowany zwycięzca. Odbyło się ponowne losowanie i w jego trakcie wbiegł do kościoła szczęśliwiec wybrany w pierwszym losowaniu. Dzięki wspaniałomyślności Burmistrza Michała Cichockiego napięcie zostało rozładowane, bowiem burmistrz zobowiązał się do ufundowania drugiego roweru, co wywołało entuzjazm wszystkich zebranych, a prowadząca festyn skomentowała: „Panie Burmistrzu, jesteś wielki”.

Na zakończenie festynu schola wykonała utwór pt. „Wdzięczność”, dziękując sponsorom, ofiarodawcom, wszystkim zaangażowanym w przygotowanie imprezy oraz wszystkim przybyłym. Prowadząca festyn p. Joanna Żurawka – nauczycielka ze Skarżyska-Kam. życzeniami, „by żyła wciąż wiara w człowieka” zakończyła wspólne, miłe spędzenie czasu.

Dochód z festynu przeznaczony został na dofinansowanie wyjazdu do Zakopanego dla dzieci i młodzieży aktywnie zaangażowanych w życie parafii Św. Barbary w Nieświniu.

Sponsorzy Festynu:

20. Nadleśnictwo Barycz, nadleśniczy Jarosław Przygodzki

21. Hydromel Końskie

22. pozostali anonimowi sponsorzy

Proboszcz parafii św. Barbary w Nieświniu składa serdeczne podziękowania wszystkim ofiarodawcom za okazane serce, zapowiada kolejny festyn i zachęca do oglądania zdjęć z festynu na stronie parafialnej www.parafianieswin.pl.